Hlavní stránka
header

Hanabi

Dekodéry
Codec Packy (balíky)

Nejdůležitější věcí pro přehrávání audiovizuálních souborů v počítačích jsou splittery a dekodéry. Existují alespoň dvě možnosti jak rozchodit přehrání audiovizuálních souborů na Vašem PC. Můžete si nainstalovat balíky (Codec packy) jako K-Lite a CCCP. Druhá zmiňovaná možnost je rovnou nainstalovat přehrávače, které v sobě mají splittery a dekodéry již integrované. Mezi ty nejznámější patří VLC, GOM, KMPlayer, SMPlayer a MPC-HC.

Výběr cesty, která povede k úspěšnému přehrání Vašeho oblíbeného anime, nechám na Vás.


cccp
Operační systémy : Windows 2000 / XP / Vista / Windows 7
Domovská stránka : www.cccp-project.net
Licence : Freeware


klite
Operační systémy : Windows 98 / ME / NT / 2000 / XP / Vista / Windows 7
Domovská stránka : www.codecguide.com
Licence : Freeware


Pokud chcete využít nějaký balík, tak doporučuji buď CCCP nebo K-Lite. Neinstalujte více balíků na jednom PC. Nepřehráli byste více multimediálních souborů, paradoxně jich můžete přehrát méně, ale pravděpodobně by se mohl stát nestabilním i celý systém

Balíky All in 1 a Ace Mega Codec se dále nevyvíjí. Poslední aktualizace jsou staré minimálně 5 let, nedoporučuji je instalovat.Alternativa okAlternativou pro velké, pomalé a často problémové balíky jsou pouhé dva programy. Ten první je ffdshow filtr, druhý pak Haali Media Splitter (MatroskaSplitter).

ffdshow filtr – je program, který v sobě skrývá veliké množství dekodérů a VfW kodeků. Obsahuje v podstatě všechny dekodéry zvuku a videa, které lze v AVI souboru nalézt. Je přítomný i v Codec Pack programech, ale jelikož není jediný, dělají Codec Packy v systému nepořádek. Pro přehrání veškerého videa i audia tedy stačí právě tento ffdshow filtr.

Haali Media Splitter – je dobré instalovat pro jistotu, a to z důvodu kontejnerů, které nepodporuje ffdshow filtr. Pro nás otaku jsou ovšem tyto kontejnery velice běžné. HMP tedy otevře kontejnery MKV/MKA, MP4 (a jemu podobné 3GP a MOV), AVI, OGG/OGM a MPEG TS. Pro následné přehrání nám poslouží ffdshow filtr. Nenechte se mýlit třeba v tom, že přehráváte MKV nebo nemáte dekodéry pro MKV, jelikož MKV je jen kontejner a Vy potřebujete program, který MKV pouze otevře. Uvnitř MKV a jiných kontejnerů totiž obvykle najdete stejné komprese audia a videa, jako například v AVI. Na následné dekódování nám poslouží ffdshow filtr.


ffd
Operační systémy : Windows 2000, XP, Server 2003 / Vista 32bit
Domovská stránka : www.ffdshow-tryout.sourceforge.net
Licence : Freeware


hms
Operační systémy : Windows 95 / 98 / ME / NT / 2000 / XP / Vista
Domovská stránka : www.haali.su
Licence : Freeware

Oba programy jsou nadále aktualizovány a mají veliké uživatelské zázemí, v případě ffdshow i rozsáhlé fórum na domovské stránce.

Inspiraci jsem čerpal ze stránky Jech.Webz. Detailní informace a vysvětlení některých termínu, které jsem zde napsal, najdete tam. Každopádně, doporučuji si přečíst články „Konfigurace přehrávání videa“, „Kodeky“ i jiné. Najdete tam také podrobný návod na instalaci a konfiguraci ffdshow filtru.

Admin

Chat